Z outsiderů hrdinové !

Do vyřazovacích bojů sezóny 2004/05 postupovali chomutovští s dosud nepoznaným pocitem a sice, že ve čtvrtfinále bude mít jako první výhodu domácího ledu soupeř. Tím byl Hradec Králové, bronzový tým dlouhodobé části. Na východě Čech odjeli s touhou alespoň jednou vyhrát, vraceli se s nepořízenou. V úvodním zápase neudrželi dvoubrankové vedení a ve druhém zase inkasovali při vlastní přesilovce v prodloužení. Domů se tedy vraceli za nepříznivého stavu 2:0 na zápasy a byli na pokraji vyřazení. Jakékoliv další zaváhání by znamenalo konec sezóny.  O to víc se chomutovská parta dokázala semknout a zápas o bytí a nebytí s vypětím všech sil zvládla. O vítězství 4:3 rozhodl v 9. minutě prodloužení Petr Polodna. Zlomový moment celé série. Od té doby Severočeši dominovali, další partii získali ve svůj prospěch 4:1 a v Hradci báječný obrat dokonali výsledkem 5:3.

Ve druhé etapě na ně ovšem čekal soupeř nejsilnější - HC České Budějovice. Gigant, který v cestě za extraligovou účastí nelítostně kosil jeden tým za druhým. Nikdo z budějovických si nepřipouštěl žádné komplikace, ba co více neúspěch. Nyní ale tvrdě narazili. "Taktiku podřídíme jediné věci: uhlídat Prospala. On je základ jejich úspěchu." neskrýval své úmysly trenér Vladimír Kýhos. Jak řekl, tak se stalo. V Budvar Aréně jeho mužstvo dokonale plnilo defenzivní taktiku, navíc gólman Luboš Horčička výborně načasoval formu. Poprvé rozhodovaly samostatné nájezdy, v nichž se hostům nezadařilo, ale o den později už se radovali z vítězství 2:3. Chomutov hrál výborně, suveréna základní části přemohl poprvé v sezóně ! A to ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Doma před fantastickou kulisou šesti tisíc diváků dokázali téměř nemožné. Druhou výhrou v řadě, tentokrát v prodloužení, dotlačili soupeře na samý okraj propasti, což Jihočeši vskutku těžce nesli. Na ledě neustále hlídaný Václav Prospal dokonce v médiích nazval rozhodčí "Arogantními žebráky". I ve čtvrtém utkání měl favorit namále, tentokrát se ale v prodloužení radoval on.

Samostatnou kapitolou celé série je rozhodující pátý zápas. Chomutovské totiž sklátila chřipková epidemie, a tak do Budějovic přivezli pouze 15 hráčů, z nichž navíc jen dva neměli horečku !!! Přesto podali obdivuhodný výkon a ještě v 54.minutě vedli díky dvěma zásahům Kamila Koláčka 2:1. Pak ale domácí vyrovnali a znovu přišla na řadu náhlá smrt. Když do jejího konce scházely rovné tři minuty, udělil rozhodčí hostující mužstvu dva tresty. Přesilovku 5 na 3 využil v čase 68:01 Radek Dvořák a definitivně sňal nůž z budějovických krků. Ačkoliv hráči Chomutova vstupovali do semifinále v pozici jasných outsiderů, neprohráli ani jednou v normální hrací době a byli jen malinký krůček od obrovské senzace.

Bez nadsázky si získali sympatie fanoušků ze všech koutů republiky. Dokázali něco, co se nepovedlo nikomu jinému. Vzdorovali do posledních vteřin a mohou být na sebe právem hrdí. České Budějovice se nakonec do extraligy vrátili, ale vzpomínky na prvoligové semifinále 2005 je zajisté budou ještě dlouho strašit.